Profi - Zarządzanie Nieruchomościami

 
 

Aktualności

 
    • Wynajmujesz mieszkanie - tak unikniesz podatków
    • 10.06.2015
    • Przy wyborze mieszkania z przeznaczeniem na wynajem warto rozważyć czy zakup używanego  na rynku wtórnym nie byłby bardziej opłacalny niż lokalu nowo wybudowanego od dewelopera.
       
      Chodzi o to, że wynajmujący może przez lata unikać podatku, jeżeli będzie je amortyzować, jednak na żądanie fiskusa musi   wykazać, że przed nabyciem mieszkanie było zamieszkiwane przez 60 miesięcy (por. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 8 maja 2015 r. , nr IBPBII/2/4511-194/15/MM).

      Jeżeli spełni ten warunek bardziej opłacalne będzie  opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych niż wybór opodatkowania w formie ryczałtu. Decydując się na ryczałt oddamy fiskusowi co prawda jedynie 8, 5 procent od osiągniętego przychodu, jednakże rozliczanie na zasadach ogólnych umożliwia odliczenie nawet 10 procent wartości lokalu rocznie i to przez 10 kolejnych lat.
       
      W dodatku jest jeszcze jedna korzyść - urzędnicy coraz częściej stoją na stanowisku, że w przypadku najmu lokalu możemy mieć do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej, co z kolei zamyka drogę do korzystania z możliwości ryczałtowego sposobu rozliczania. Jakież jest zdziwienie wielu podatników, gdy fiskus żąda od nich dopłaty podatku, wybór opodatkowania na ogólnych zasadach taką możliwość zatem wyklucza.

      Aby skorzystać z możliwości odliczeń należy spełnić warunki:  amortyzować według 10 procentowej stawki można mieszkanie, które było wykorzystywane co najmniej 60 miesięcy przed nabyciem, należy je wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy czym lokal do ewidencji danego podatnika musi być wpisany po raz pierwszy. Z takiej możliwości nie skorzysta zatem właściciel, którego lokal był co prawda zamieszkały, ale już po jego nabyciu, czyli np. nowy,  deweloperski.

      Jeżeli warunek zamieszkiwania został spełniony - właściciel samodzielnie  ustala 10 procentową stawkę amortyzacyjną na okres 10 lat i wpisuje lokal  na listę środków trwałych,  odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej  do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub, w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

      [Portla Informacyjny Zarządca]

  •  
 

e-Kartoteka

Logowanie

 
 
 
 
 
 

Wyślij odczyt wodomierza

 
 

Numery alarmowe

 

531 008 800 pogotowie
512 719 703 awaryjne (całodobowe)
112numer alarmowy
999pogotowie ratunkowe
998straż pożarna
997policja
994pogotowie wod-kan
992pogotowie gazowe

991pogotowie energetyczne
986straż miejska
32 373 33 88Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Zabrze
32 388 76 15Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Bytom
32 332 66 00Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Gliwice