Profi - Zarządzanie Nieruchomościami

 
 

Aktualności

 
    • Ustawa o własności lokali: są pierwsze zastrzeżenia
    • 24.04.2015
    • Nowelizacja ustawy o własności lokali budzi zastrzeżenia, zgłosiła je zarówno Prokuratoria Skarbu Państwa, jak i Krajowa Rada Notarialna, do których to instytucji zwróciła się Kancelaria Sejmu o zaopiniowanie projektowanych zmian.
       
      Prokuratoria Generalna w swojej opinii z dnia 12 marca br zwróciła uwagę, że zaproponowane rozwiązania będą się  odnosiły nie tylko do współwłasności miejsc garażowych, choć to właśnie problem głosowania dotyka głównie tych współwłaścicieli ze względu na często bardzo dużą  liczbę podmiotów połączonych węzłem współwłasności, ale do wszystkich tych sytuacji, gdy w grę wchodzić będzie współwłasność , czyli lokali mieszkalnych, czy użytkowych, jest to zatem regulacja szczególna w stosunku do  obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego. W  ocenie przedstawicieli Prokuratorii zbyt daleko idące jest rozwiązanie nakazujące współwłaścicielom ustanowienie pełnomocnika do głosowania nad uchwałami według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos. To współwłaściciele, we własnym zakresie winni decydować czy takiego pełnomocnika zechcą ustanowić, dlatego dodanie ust. 2 b do art. 23 Prokuratoria uznała za zbyteczne, przepis winien stanowić o takiej możliwości a nie o obowiązku jego ustanowienia.
       
      Z kolei Krajowa Rada Notarialna, choć podjęła uchwałę pozytywnie opiniująca sam projekt, to jednak wniosła zastrzeżenie, aby zmiana prawa dotyczyła wyłącznie prawa głosu i dlatego zaproponowała, aby zawrzeć ja wyłącznie w art. 23 ustawy o własności lokali i w sposób następujący:
      „W przypadku współwłasności lokalu w częściach ułamkowych, głos współwłaściciela uwzględnia się w wysokości odpowiadającej iloczynowi przysługującego mu udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej związanej z własnością tego lokalu".
       
      Projektowane brzmienie art. 3 a nakazuje bowiem niepotrzebnie zawieranie w umowach rozporządzających (a także np. zapisach windykacyjnych) wysokości udziału w nieruchomości wspólnej, wyliczonego według proporcji ustalonej w tym przepisie, jako swoistego prawa związanego z udziałem we własności lokalu.
       
      Projekt nowelizacji ustawy o własności lokali już w Sejmie, został wniesiony przez Komisję Infrastruktury 21 stycznia br i zawiera tylko trzy zmiany: pierwsza to dodanie pkt. 3 do art. 1 a o treści następującej: „Ilekroć w ustawie jest mowa o właścicielu lokalu, należy przez to rozumieć także współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 2b.” Druga ma być zawarta w ust. 3 a art. 3 w brzmieniu:„. „Udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela w częściach ułamkowych wyodrębnionego lokalu odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal”. Z kolei w art. 23 dodaje się ust. 2b 2b: „Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, w głosowaniu prowadzonym według zasady,że na każdego właściciela przypada jeden głos,współwłaściciele lokalu w celu oddania głosu przypadającego na ich lokal ustanawiają pełnomocnika.”

      [źródło: Portal Informacyjny Zarządca]

  •  
 

e-Kartoteka

Logowanie

 
 
 
 
 
 

Wyślij odczyt wodomierza

 
 

Numery alarmowe

 

531 008 800 pogotowie
512 719 703 awaryjne (całodobowe)
112numer alarmowy
999pogotowie ratunkowe
998straż pożarna
997policja
994pogotowie wod-kan
992pogotowie gazowe

991pogotowie energetyczne
986straż miejska
32 373 33 88Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Zabrze
32 388 76 15Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Bytom
32 332 66 00Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Gliwice