Profi - Zarządzanie Nieruchomościami

 
 

Aktualności

 
    • Nowelizacja ustawy śmieciowej – segregacja odpadów i opłaty
    • 24.02.2014
    • W połowie marca Sejm zajmie się poselskim projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Nowe przepisy powinny wejść w życie pod koniec czerwca.

      Nowela reguluje najpilniejsze sprawy zgłaszane przez samorządy. Według nowych przepisów deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będą musiały być składane z każdą zmianą opłaty. Nowelizacja ma ponadto przywrócić w małych i średnich gminach egzekucję opłat za wywóz odpadów do urzędów skarbowych.

      Nowelizacja wprowadza ustawową stawkę podstawową od segregowanych odpadów, podwyższona będzie dla niesegregowanych odpadów. Dotychczas podstawowa stawka ustalona była dla niesegregowanych odpadów, a obniża się ją dla odpadów segregowanych.

      Według projektu jeżeli obywatel zmieni miejsce zamieszkania, opłaty za wywóz odpadów zapłaci proporcjonalnie do czasu zamieszkania w poszczególnych lokalizacjach. Do tej pory zdarzało się, że płacił podwójnie.

      Projekt dopuszcza też stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłaty na obszarze jednej gminy, na przykład innej dla bloków, innej dla domów jednorodzinnych. Gmina będzie mogła ustalić, czy opłaty uiszcza się z dołu czy z góry.

      W przypadku wątpliwości wójt, burmistrz czy prezydent będzie mógł wezwać właścicieli nieruchomości do okazania rachunków za wodę.

      Nowe przepisy zobowiążą prowadzących regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) do przekazania przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne danych o masie odpadów pochodzących z odpadów – w terminie do 15 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy.

      Projekt poszerza także zakres specyfikacji dotyczących obowiązkowych corocznych analiz stanu gospodarki odpadami w gminie. Być może analiza ta będzie stanowić podstawę do ustalania opłat za wywóz odpadów.

      Dokument jest w trakcie prac. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaczyna się 12 marca. Projekt trafi do partnerów samorządowych i stowarzyszeń, komisji ochrony środowiska, podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami.

      Zdaniem Tadeusza Arkita, przewodniczącego podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami nowelizacja powinna zostać uchwalona do końca czerwca. Jego zdaniem jest to termin realny, gdyż projekt nie zawiera konfliktowych kwestii.

      „Pierwsze dwa posiedzenia komisji będą otwarte, by wszyscy zainteresowani mogli zaproponować korekty" – mówi Tadeusz Arkit.

      [źródło: administrator24.info]

  •  
 

e-Kartoteka

Logowanie

 
 
 
 
 
 

Wyślij odczyt wodomierza

 
 

Numery alarmowe

 

531 008 800 pogotowie
512 719 703 awaryjne (całodobowe)
112numer alarmowy
999pogotowie ratunkowe
998straż pożarna
997policja
994pogotowie wod-kan
992pogotowie gazowe

991pogotowie energetyczne
986straż miejska
32 373 33 88Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Zabrze
32 388 76 15Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Bytom
32 332 66 00Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Gliwice